مواد اولیه لیوان کاغذی

مواد اولیه لیوان کاغذی – محصولات کاغذی یک بار مصرف در زندگی روزمره و ماشینی حال حاضر نقشی پر رنگ دارد و به دلیل کیفیت مرغوب این محصولات جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان آن وجود دارد و فروش خوبی هم به طبع آن دارد.

مواد اولیه لیوان کاغذی

مواد اولیه لیوان کاغذی و ظروف کاغذی که مورد استفاده قرار می گیرد  کاغذ های پلی اتیلن Polyethylene paper یا کاغذ روکش دار پلی اتیلن می باشد.  تولید لیوان کاغذی نیازمند فضایی کم و مواد اولیه نسبتا ساده است.

کاغذ های پلی اتیلن پس از ورود به ایران به چاپخانه ها ارسال می شوند تا طرح مورد نظر روی آن ها چاپ شود و در مرحله بعد به وسیله دستگاه دایکات در سایز های مختلفی برش داده می شوند. در نهایت به این مواد اولیه چاپ شده و برش خورده، استروک گفته می شود.

مواد اولیه بخش دیگری به نام رول هم دارد که برای کف لیوان کاغذی استفاده می شود که دارای عرض های متفاوتی هستند. رول کف های لیوان کاغذی به صورت مات و گلاسه است. هر لیوان کاغذی دارای اندازه رول کف مخصوصی است.

در نهایت لیوان کاغذی ها را در سلفون بسته بندی می کنند و در کارتن قرار می دهند.

تولید کنندگان مواد اولیه لیوان کاغذی

این نوع کاغذ ها وارداتی هستند و در کیفیت و برندهای مختلفی عرضه می شوند. کشور های واردکننده کاغذ پلی اتیلن کشور های کره، چین، اندونزی و هندوستان هستند که از بین این کشور ها محصولات وارداتی کشور چین از کیفیتی مطلوب و مناسب برخوردار هستند.

گرماژ کاغذ

گرماژ ( وزن ) کاغذ با توجه به دستگاه تولیدی و مقدار مواد پلی اتیلن و کاغذ پایه در نظر گرفته می شود. به طور کلی وزن کاغذ با واحد گرماژ 200 می باشد به این معنی که هر متر مربع از این کاغذ 200 گرم وزن دارد و هر متر مربع از روکش پلی اتیلن هم وزنی بین 12 تا 24 گرم دارد.

کاغذ پلی اتیلن خود به دو صورت سینگل و دابل در تولید لیوان کاغذی استفاده می شود.

در حالت سینگل تنها یک طرف کاغذ خام توسط مواد پلی اتیلن پوشش داده می شود و بخش داخلی لیوان حالت صیقلی و درخشان دارد.

و در حالت دابل هر دو طرف کاغذ خام توسط مواد پلی اتیلن پوشیده می شود و هر دو طرف لیوان حالت صیقلی دراد.

لیوان های کاغذی سینگل برای مصرف نوشیدنی های داغ مناسب است و در صورت استفاده از نوشیدنی های خنک در آن، سوراخ می شود. لیوان کاغذی دابل برای مصرف نوشیدنی های هم داغ و هم خنک مناسب است.

ویژگی های مواد پلی اتیلن

مواد اولیه لیوان کاغذی که مواد پلی اتیلن دار می باشد در مقابل مایعات و مواد غذایی از قابلیت های زیادی برخوردار هستند. این مواد در تماس با مواد غذایی تاثیر شیمیایی بسیار کمی دارند و مانعی برای انتقال رطوبت مایعات به سطح بیرونی لیوان است و در محیط زیست زودتر بازیافت می شود و کمترین صدمه را به محیط زیست وارد می کند.

نوشیدن هر نوع نوشیدنی گرم و سرد در لیوان های یکبار مصرف کاغذی اشکالی ایجاد نمی کند. به دلیل پوشش مومی شکل دور آن دوام آن ها زیاد است و کیفیت موادی که در آن ها ریخته می شود تغییر نمی کند.